نکاتی درباره سیستم عامل آندروید اشیاء و اینترنت اشیاء

Internet of Things یا به اختصار IoT که در فارسی به اینترنت اشیاء معروف است، به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامونمان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوانند توسط اپلیکیشنهای موجود در تلفنهای هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند.

عبارت اینترنت اشیا، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت کنند. اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل میکند ولی با اینترنت اشیاء تمام اشیاء به هم متصل میشوند.

گوگل به تازگی سیستم عاملی بر پایه آندروید و البته اینترنت اشیاء به نام Android Things را منتشر کرده است. ترکیب سیستم عامل آندروید اشیاء با Weave را می توان از اهداف اصلی استراتژی گوگل در زمینه اینترنت اشیاء برشمرد.

Weave، یک پلتفرم ارتباطی شامل کیت توسعه نرم افزاری یا SDK و نیز یک سرور است که به سازندگان تجهیزات مختلف اجازه می دهد تا تجهیزات تولیدی خود را به سرویس های مختلف ابری گوگل متصل کنند.

شرکت های مختلف دیگری نیز در همین راستا اقدام به توسعه سیستم عامل های مختلفی کرده اند که نوع و کارایی آن ها نیز مشابه با آندروید اشیاء است. از آن جمله می توان به Windows 10 IoT از شرکت مایکروسافت و نیز AWS Lambda از شرکت آمازون اشاره کرد.

به عنوان توسعه دهنده اپلیکیشن و یا استفاده کننده از ابزارک ها و تجهیزات مختلف لازم است تا نکاتی درباره این فناوری تازه را بدانیم.

۱. آندروید اشیاء نامگذاری تازه ای برای نسخه قدیمی گوگل بریللو است. بریللو در سال ۲۰۱۵ معرفی شد و هسته آن نیز آندروید بود، البته توسعه دهندگان با محیطی کاملا متفاوت از آندروید روبرو بودند.

۲. بریللو از C++ به عنوان محیط توسعه خود استفاده می کرد در حالیکه هم اکنون، آندروید اشیاء از جاوا بهره می گیرد و بدین ترتیب توسعه دهندگان بیشتری را به سمت خود جذب خواهد کرد.

۳. توسعه دهندگان می توانند از کیت های ابزاری مختلفی برای ارتباط با تجهیزات استفاده کنند. آندروید استودیو از محبوبترین محیط های یکپارچه توسعه نرمافزار یا IDE برای توسعه دهندگان به شمار می رود که خود بر پایه JetBrains’ IntelliJ IDEA طراحی شده است و به راحتی می تواند آندروید اشیاء را پشتیبانی کند. چرخه زندگی اپلیکیشن های آندروید اشیاء همچون جرخه زندگی اپلیکیشن های عادی مبتنی بر اکتیویتی و یا فرگمنت است.

۴. آندریود اشیاء از زیرمجموعه های کیت توسعه دهنده آندروید پشتیبانی می کند. رابط های برنامه نویسی کاربردی یا API ها می توانند همچون حالت های پیشین برای ارتباطات ابری مورد استفاده قرار گیرند، البته مواردی همچون AdMob، Maps، Search و  SignIn پشتیبانی نمی شوند.

۵. همچون سرویس های مبتنی بر ایر یا OTA، امکان ارسال به روز رسانی های دلخواه بر روی تجهیزات وجود دارد و نحوه کار آن ها با ارسال اعلانات مبتنی بر فضای ابری گوگل تفاوتی وجود ندارد.

۶. گوگل به عنوان قالب پیشنهادی مواردی همچون Raspberri Pi 3، Intel Edison و NXP Pico را معرفی کرده است که هم می توان برای توسعه و هم پیش توسعه از آن ها بهره گرفت.

۷. از ترکیب های ابری گوگل نظیر Firebase می توان برای توسعه مبتنی بر آندروید اشیاء بهره گرفت و اعمالی مثل حافظه، مدیریت وضعیت و پیغا رسانی را شخصی سازی نمود.

۸. همانطور که اشاره شد، آندروید اشیاء به همراه Weave ارائه شده است. سرور Weave و فضای ابری می توانند جهت مدیریت خاص تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیاء بکار گرفته شوند. در همین راستا می توان از سرویس های جانبی آن مثل Assistant بهره گرفت. در صورت نیاز می توان کیت توسعه نرم افزاری Weave را به تجهیزات دلخواه متصل نمود تا بتوان در مواقع ضروری به صورت کلاینت نیز از آن ها استفاده نمود.

۹. Nest Weave نیز می تواند به عنوان یک پروتکل برای کنترل تجهیزات متصل به تجهیزات اصلی بکار گرفته شود. تمامی این ها می توانند از طریق پروتکل اینترنت نسخه ۶ یا IPv6 مدیریت شوند و بدین ترتیب مدیریت اشیاء متصل به شبکه های محلی شاخه ای نیز فراهم خواهد بود.

۱۰. Weave می تواند بدون اینترنت اشیاء نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت، Weave می تواند جایگزین زیگ بی، زد ویو و یا بلوتوث شود.

منبع forbes

مقالات مرتبط

ارسال نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * علامتگذاری شده اند.

سایت اینترنتی

ایمیل *

نام *


بافناوری

بافناوری

همکاری با سایت بافناوری

سایت خبری “www.bafanavari.com” به منظور افزایش فعالیت های خود در زمینه انتشار مطالب علمی-فناوری و بالا بردن کیفیت و کمیت مطالب، تصمیم گرفته تا تیم نویسندگان “بافناوری” را گسترش داده و نویسنده جدید جذب کند.

شما می توانید از فرم همکاری با ما استفاده کنید یا به لینک " همکاری با ما " مراجعه کنید یا از طریق ایمیل زیر درخواست خود را برای ما ارسال نمایید.

bafanavarinews@gmail.com