شرکت BMW برای جشن صدمین سالگرد حضورش در صنعت خودروسازی از طرح مفهومی ماشین هیجان انگیز خود به نام ویژن ویکل ” Vision Vehicle” رونمایی کرد، که همانطور که از اسم آن برداشت می شود اتومبیلی است که تداعی کننده خودرو های آینده است.

برخلاف بعضی از برداشت ها که در گذشته در مورد این چنین ماشین هایی وجود داشت، و معتقد بودند که فقط در فیلم های علمی تخیلی چنین ماشین هایی دیده می شود. ماشین ویژن ویکل در مقایسه با خودروهای امروزی غیر واقعی به نظر نمیرسد. بلکه ماشین های فیلم های علمی تخیلی را به دنیای واقعی انتقال داده است.

برای مثال از ویژگی هایی این ماشین که BMW آن را “ابزار آینده” نامیده است، تغییر شکل عالی آن است به طوری که چرخ ها که قسمتی از شاسی اصلی هستند و با حرکت فرمان خودرو به طرف داخل و خارج شاسی حرکت می کنند.در داخل ماشین هم تغییر شکل اتفاق می افتد. و این زمانی که ماشین از حرکت می ایستد، فرمان ماشین به شکل یک مربع نازک تبدیل شده و داخل داشبورد جمع می شود.

این ماشین دارای دو حالت رانندگی “Boost” و “Ease” است که می توان بین آن ها سوئیچ کرد. که حالت “Boost” حالت رانندگی خودکار و حالت “Ease” حالت کمکی برای راننده است که رانندگی را برا راننده آسان تر می کند.

از دیگر ویژگی های فوق العاده جالب این ماشین هشدار هندسه زنده “َAlive Geometry” است. کاری که این هشدار دهنده انجام می دهد این است که خطرات احتمالی که در جاده چه ثابت چه در حال حرکت را از طریق شیشه جلوی ماشین که مثل صفحه نمایش عمل می کند به اطلاع راننده می رساند.تصور کنید که با ماشین ویژن ویکل درحال رانندگی در خیابان هستید در حال نزدیک شدن به یک کامیون پارک شده در کنار خیابان هستید. یک دوچرخه سوار از پشت کامیون قصد دارد وارد خیابان شود اگر شما سوار یک ماشین دیگر بودید هیچ دیدی از دوچرخه سوار نداشتید ولی کاری که هشدار دهنده هندسه زنده در این ماشین انجام می دهد این است که با تشخیص دوچرخه سوار در پشت کامیون که از دید راننده پنهان است یک شمایی هندسی از آن را با همان سرعتی که به ماشین نزدیک می شود روی شیشه جلوی ماشین نشان می دهد و در واقع به راننده امکان می دهد پشت کامیون را ببیند و از تصادف با دوچرخه سوار جلوگیری می کند.

درحال حاضر شرکت BMW هیچ برنامه برای فروش این ماشین ندارد. ولی این ماشین در تورهایی برای نمایش در سراسر جهان شرکت داده می شود. در ماه مه ۲۰۱۶ در چین، در ماه ژوئن در لندن و اکتبر در امریکا به در غرفه شرکت BMW به نمایش در می آید.

منبع mashable

مقالات مرتبط

۲ نظر

 1. Mehran

  سلام و خسته نباشی ، در مورد خبرتون لازم به ذکر است که اینگونه خودروها را طرحهای مفهمومی می نامند لذا تغییر شکل خودرو یک ویژگی خودروی مفهومی تلقی میشود البته خودروهای تغییر شکل دهنده های دیگری هم از سوی کمپانی های دیگر و همین کمپانی معرفی شده که لزوما مفهوم خودروهای آینده را نداشته و خودرو مفهومی نام گذاری نشده اند.

  ?>
  • محمد مجیدی

   سلام ممنون از اطلاعاتی که دادید. حتما تصحیح میشه

   ?>

ارسال نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * علامتگذاری شده اند.

سایت اینترنتی

ایمیل *

نام *


بافناوری

بافناوری

همکاری با سایت بافناوری

سایت خبری “www.bafanavari.com” به منظور افزایش فعالیت های خود در زمینه انتشار مطالب علمی-فناوری و بالا بردن کیفیت و کمیت مطالب، تصمیم گرفته تا تیم نویسندگان “بافناوری” را گسترش داده و نویسنده جدید جذب کند.

شما می توانید از فرم همکاری با ما استفاده کنید یا به لینک " همکاری با ما " مراجعه کنید یا از طریق ایمیل زیر درخواست خود را برای ما ارسال نمایید.

bafanavarinews@gmail.com